Sıkça Sorulan Sorular

Polietilen kolay kir tutmaz, toksik madde içermez ve temizlenmesi çok kolaydır.


Yaşlanmaya karşı dayanıklıdır. Ömür olarak en az 50 yıl hesaplanmakla beraber gerçek performansları bu sürenin üzerindedir.


Polietilen malzemenin elastik karakteri malzemenin deforme olmasını ve çatlak oluşumunu engellemektedir. Darbe dayanımı oldukça yüksektir. Gerilim çatlağı ve çatlak ilerleme dirençleri mükemmeldir.


Polietilen düşük sıcaklıklarda dahi kırılganlık göstermez. Donmaya karşı direnci yüksektir. İçinde bulunduğu sıvının donmasından etkilenmez.


Polietilen denizciliği yüksek bir malzemedir. Esneklik özelliğinden dolayı her türlü deniz şartlarında başarılı bir şekilde çalışır.


Hafiftir.


Polietilen yüzeyinin korozyona uğramaması sebebiyle yüzeyi her zaman parlak ve kaygan olarak kalabilir. Bu yüzden sürtünme problemleri diğer malzemelere oranla çok daha düşüktür.


Polietilen sahip olduğu yüksek gerilme direnci sayesinde; tekne gövdesi bir darbe aldığında bu darbeyi kolaylıkla sönümleyerek, herhangi bir çarpma, karaya oturma vb gibi kaza durumları minimum hasarla atlatılabilir. Oluşmuş olan herhangi bir hasar ise çok kolay bir şekilde tamir edilebilir.


Kıyıya yakın veya sığ sularda çalışacak olan tekneler için polietilen ideal bir malzemedir.


Polietilen tekne hasarlanması durumunda malzeme lokal tamiratlara izin vermektedir. Herhangi bir tamir veya kaynak ihtiyacı olduğunda hızlı ve kolay bir şekilde tamirat işlemi yapılabilir.

 

Sizler için en değerli iki şey zaman ve emektir. Polietilen tekne size bu iki konuyu israf etmemenizi sağlar. Geçmişte tekneleriniz için harcadığınız emek, zaman ve bütçeyi düşündüğünüzde polietilen teknelerimiz sizi zaman ve emek israfından kurtarır.

Polietilen; Çelik, ahşap ve alüminyuma göre çok daha hafif ve kolay birleştirilebilir. Her türlü konstrüksiyon kolaylığı sağlar. Bunun yanı sıra hammadde bazında, çelik alüminyum ve ahşaba oranla daha ekonomiktir.

Aynı donanıma sahip bir fiberglas, bir alüminyum ve bir polietilen tekne hemen hemen aynı ağırlıklara sahiptir. Ancak fiberglasın maliyeti Polietilene göre daha yüksektir. Ayrıca fiberglas sert bir malzeme olduğu için kırılgandır ve çok kolay zarar görür, tamiri de zaman alır. Bu yüzden hem inşaa maliyeti hem de kullanım maliyeti olarak polietilen çok daha ekonomiktir.

Polietilen malzeme aşındırıcı kimyasal maddelere karşı diğer tekne imalat malzemeleriyle karşılaştırıldığında oldukça dayanıklıdır. Aynı şekilde deniz suyundan da hiç etkilenmeme özelliğiyle diğer malzemelerden öne çıkmaktadır.

Fiberglas veya alüminyum malzemeden üretilmiş bir tekne keskin bir kayaya çarptığında veya buna benzer bir maddeye sürttüğünde kolayca hasarlanabilir ve yırtılırken polietilen’in sahip olduğu yüksek gerilme direnci sayesinde bu tür kazalar minimum hasarla atlatılabilir.

Fiberglas tekneler gerek tekne kısmı gerekse güvertesi için kalıplara ihtiyaç duymaktadır ve küçük ayarlamalar neredeyse imkansızdır. Polietilen tekneler ise levhalardan kaynak yöntemiyle üretildikleri için ihtiyaca göre kolayca şekillendirilebilirler. Örneğin teknenin herhangi bir bölgesinde talep edilecek bir kapalı hacim bu yöntemle rahatlıkla oluşturulabilir.
Polietilen teknelerin üretim esnasında atmosfere salınan karbon miktarı alüminyum teknelere göre 5 kat daha az olmakla birlikte GRP ve alüminyum teknelerin aksine Polietilen tekneler %100 geri dönüştürülebilirler.

 

Garanti süresi 2 yıldır.

en_USEnglish